HALSTRAD TONFISK MED EN LJUVLIG
SPENAT- OCH TOMATRISOTTO

Det här är en superhärlig rätt som kombinerar den fina tonfisken med en krämig risotto, fylld med spenat, tomater och parmesan. Tonfisken halstras snabbt på hög värme för att bevara sin saftighet och serveras tillsammans med en risotto som har fått sjuda långsamt tills den blivit sådär härligt krämig som en risotto ska vara. Så gott!!

Ingredienser

4 port
  • Tonfisk till 4 personer
Marinad till tonfisken:
  • 2 msk färsk timjan, hackad
  • 2 tsk oregano
  • 1/2 tsk spiskummin
  • 1 krm cayennepeppar
  • rivet citronskal
  • 4 msk olja
  • 3 msk vit balsamvinäger (gärna crema di balsamico men vanlig funkar också)
  • salt
Risotto:
  • 50 g pinjenötter (valfritt)
  • 2 schalottenlökar
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 msk smör
  • 2 dl arborioris
  • 1,5 dl vitt vin
  • 8-10 dl hönsbuljong
  • 15 körsbärstomater
  • 2 dl parmesanost, riven
  • Babyspenat, ca 80 gram

gör så här

Börja med att blanda alla ingredienser till marinaden och lägg ner tonfisken hel i bit den och låt vila en stund medan du förbereder allt annat.
Rosta pinjenötterna i torr panna och ställ åt sidan.
Fräs löken fin i smöret i en grytliknande kastrull och värm under tiden upp buljongen i en egen kastrull vid sidan om.
När löken känns genomskinlig och fin, tillsätt riset och låt fräsa någon minut tills det är fint ihopblandat med löken och är torrt. Häll i vinet och låt småputtra tills ingen direkt vätska är kvar och var noga med att röra om hela tiden.
Tillsätt buljongen lite i taget, låt puttra ihop och späd på med ytterligare buljong efter hand, rör rör rör, kärleksfullt.
Dela körsbärstomaterna någon gång under tiden och fräs i smör, ställ åt sidan.
Risotton brukar ta ca 20 minuter att koka ihop, den ska vara lös i konsistensen med absolut ha en fast kärna i riskornen, så smaka av då och då så det inte blir smetigt. När risotton känns färdig, ta åt sidan och blanda ner parmesan, spenat, tomat och pinjenötter.
Halstra den färska tonfisken i bit en kort stund, typ 1 minut på varje sida, skär försiktigt upp i tunna skivor och lägg upp på tallriken direkt eller på fat vid sidan om.
Garnera lite vackert med timjan, klart!